ДНЗ ”Ромашка”, Дмитрівка
Бердянський район, Запорізька область

Патріотичне виховання дошкільників

Любов до Вітчизни починається з любові до своєї Малої Батьківщини – місця, де людина народилася.

У цьому зв’язку, як нам здається, величезного значення набуває визначення мети, завдань, змісту та засобів патріотичного виховання дітей дошкільного віку.

До основних завдань патріотичного виховання дошкільнят належать:

 • формування любові до рідного краю: причетності до рідного дому, сім'ї, дитячого садка, міста);
 • формування духовно-моральних взаємин;
 • формування любові до культурного спадку свого народу;
 • виховання любові, поваги до своїх національних особливостей;
 • почуття власної гідності як представників свого народу;
 • прищеплення любові та поваги до ровесників, батьків, сусідів, інших людей, які оточують дитину.

Патріотичні почуття дітей дошкільного віку засновуються на інтересі до найближчого соціального, природного і культурного оточення: сім'ї, батьківського дому, рідного міста, села, країни, традицій та звичаїв свого народу.

Позитивне ставлення до світу закладається на основі виховання любові та поваги до найрідніших людей: мами, тата, бабусь, дідусів, братів, сестер, усвідомлення тісного взаємозв’язку між поколіннями.

Педагогам варто приділяти увагу формуванню у дошкільників дієвих емпатійних проявів щодо близьких, адже мало розуміти, що таке доброта, турбота, вдячність, взаємодопомога - необхідно проявляти ці почуття у повсякденні, цінувати членів своєї сім’ї й теплоту рідної домівки.

Патріотичне виховання передбачає також ознайомлення дітей дошкільного віку з природою рідного краю. При цьому акцент необхідно робити на красі, розмаїтті, багатстві та особливостях природного довкілля нашої країни, виховуючи любов до нього. Дошкільникам слід давати уявлення про різні типи природних ландшафтів України (гори, луки, степи, ліси, водойми тощо), її специфічний рослинний і тваринний світ, визначні природні об’єкти (найбільші річки, озера, найвищі гори, природні заповідники), характерні для певної місцевості кліматичні умови тощо.

Треба розповідати маленьким патріотам про назви рідного міста або села, найближчих вулиць, площ, столиці нашої Батьківщини, про її визначні місця. Також дітей дошкільного віку слід ознайомлювати із державною символікою України: прапор, герб, гімн.

Цікавою і корисною для них може бути інформація про людей, які прославили нашу країну: художників, композиторів, письменників, винахідників, учених, мандрівників, філософів, лікарів, спортсменів та характерні риси українського народу взагалі - миролюбність, доброзичливість, гостинність, працелюбність, творчість, мудрість тощо.

Ще одним важливим напрямом патріотичного виховання є прилучення дітей до народознавства — вивчення культури, звичаїв рідного народу шляхом ознайомлення з характерними ознаками побуту українців: житло, одяг, предмети побуту, народна іграшка; народних ремесел: гончарство, вишивка, килимарство, лозоплетіння тощо; символів: верба і калина, вінок, рушник.

Українська хата

Українське народне вбрання

Народні музичні інструменти

Народні музичні інструменти України – це яскрава сторінка історії музичної культури українського народу. Духові інструменти: волинки, жалійка, брьолка, свирілі,кувички,свистульки, окарини, сопілка та її різновиди, сурми, трембіта, ріг, ріжки, володимирський ріжок. Струнні інструменти: бас, басоля, контробас, ліра, скрипка, торбан, цимбали, кобза-бандура.

Серед музичних інструментів особливою гордістю у музичному житті українського народу була кобза-бандура, з якою тісно пов'язаний героїчний епос українського народу, його життєва та волелюбна вдача. Кобза-бандура завжди супроводжувала виконання українських дум.

Ударні та шумові музичні інструменти: ложки дерев"яні, тріскачки, накри, рубель.

Український народний танець козаків "Гопак"

У формуванні патріотично налаштованої особистості вагомою є роль народних традицій та обрядів: вони привертають увагу дошкільників до цінностей предків, створюють позитивний настрій, розкривають основи правомірної поведінки. В процесі ознайомлення з традиціями і звичаями емоційний досвід дітей збагачується новими враженнями, розширюється коло їхніх знань про довкілля, зокрема про близьких людей та свою малу Батьківщину.

Свято "Різдво Христове"

Залучення дітей до підготовки і відзначення свят народного календаря пробуджує в них любов до рідної землі, повагу до людей праці, інтерес до історії своєї країни.

 

Масляна

Свято Вербна неділя та Свята Пасха

Писанка - одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру. Пташине яйце, розписане мініатюрним орнаментом, називають писанкою. Назва її походить від слова "писати", тобто прикрашати орнаментом. Оздоблюються писанки геометричним, рослинним, зооморфним (риби, птахи, звірі, людина), пейзажним орнаментами, християнськими символами. Зрештою, писанка - це символ весни, сонця, повернення природи до життя.

Свято "Івана Купала"

Виховання любові до Батьківщини, гордості за свою країну має поєднуватися із формуванням доброзичливого ставлення до культури інших народів, до кожної людини окремо, незалежно від кольору шкіри та віросповідання.  Необхідно сприяти формуванню в дітей етики міжнаціонального спілкування, яка передбачає симпатію, доброзичливість, повагу до людей різних національностей, що живуть в Україні, інтерес до їхнього буття, культури, традицій і звичаїв.

Кращому засвоєнню навчального матеріалу сприяють розглядання картинок, фотографій, перегляд відеофільмів, ілюстрування подій і явищ.

Не менш ефективною формою освітньої роботи з патріотичного виховання дошкільників є проведення спільних з батьками заходів: проектна діяльність, свята, розваги, виставки, конкурси, екскурсії.

Свято «Щедрий вечір»

ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ ДОШКІЛЬНЯТ

Проблема громадянина-патріота давня, як світ. Вона постала перед людством тоді, коли виникла перша держава.

Патріотичне виховання створює певні передумови громадянської поведінки. Однак це лише передумови.

Любов до Вітчизни починається з любові до своєї Малої Батьківщини – місця, де людина народилася.

У цьому зв’язку, як нам здається, величезного значення набуває визначення мети, завдань, змісту та засобів патріотичного виховання дітей дошкільного віку.


ДО ОСНОВНИХ ЗАВДАНЬ ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ СТАРШИХ ДОШКІЛЬНЯТ НАЛЕЖАТЬ:

 • формування любові до рідного краю (причетності до рідного дому, сім'ї, дитячого садка, міста);
 • формування духовно-моральних взаємин;
 • формування любові до культурного спадку свого народу;
 • виховання любові, поваги до своїх національних особливостей;
 • почуття власної гідності як представників свого народу;
 • толерантне ставлення до представників інших національностей, до ровесників, батьків, сусідів, інших людей.

ЯКЩО РОЗГЛЯДАТИ ПАТРІОТИЗМ ЧЕРЕЗ ПОНЯТТЯ „СТАВЛЕННЯ”, МОЖНА ВИДІЛИТИ ДЕКІЛЬКА НАПРЯМКІВ:

1) ставлення до природи рідного краю, рідної країни;

2) ставлення до людей, які живуть в рідній країні;

3) ставлення до моральних цінностей, традицій, звичаїв, культури;

4) ставлення до державного устрою.

Кожен із цих напрямків може стати змістом освітньо-виховної діяльності з дітьми, і кожен внесе свій внесок в соціалізацію особистості дитини за умови врахування особливостей розвитку дітей.

Дитина старшого дошкільного віку може і повинна знати, як називається країна, в якій вона живе, її головне місто, столицю, своє рідне місто чи село, які в ньому є найголовніші визначні місця, яка природа рідного краю та країни, де дитина живе, які люди за національністю, за особистими якостями населяють її країну, чим прославили вони рідну країну і увесь світ, що являє собою мистецтво, традиції, звичаї її країни.

ТЕМАТИЧНІ БЛОКИ РОБОТИ З ДІТЬМИ ПО ОЗНАЙОМЛЕННЮ З РІДНИМ КРАЄМ.:

 1. Історія села. Назва. Чому тут виникло поселення людей?
 2. Найбільша площа. Моя вулиця. На якій вулиці розташований мій дитячий садок? Вулиці нашого села.
 3. Визначні місця нашого села та м. Бердянська. Пам’ятники, будівлі, музеї.
 4. Праця дорослих. Підприємства нашого села. Чим прославлене село.
 5. Герб села. Які символи на ньому зображені. Як вони пов’язані з історією та працею людей в нашому селі.
 6. Видатні люди рідного села. Чиїми іменами названі вулиці. Чому? Які люди прославили наш край?
 7. Природа рідного краю. Які дерева, квіти прикрашають вулиці села. Яких рослин найбільше. Як називається річк?. Чим славиться наш край?
 8. Культура рідного села. Навчальні заклади, школи, дитячі садки.
 9. Культура поведінки в рідному селі, місті. Як поводити себе на вулиці, в транспорті, музеї, Будинку культурои, на прогулянці, на загальноміських святах.
 10. Відпочинок у нашому селі. Де люблять відпочивати жителі рідного села. Які є традиції, свята. День села.
 11. Захисники нашого села. Хто слідкує за спокоєм, добробутом людей у селі. Хто допомагає людям в надзвичайних ситуаціях. Хто такі ветерани. Як в нашому місті святкують День Перемоги.

Логін: *

Пароль: *